Pocení je běžná vlastnost organismu, určená k termoregulaci. Pro tělo je tedy přirozené se potit, ale co když už je pocení obtěžující?

Pocení je zdravé, ale všeho moc škodí. Sklony k pocení jsou u každého z nás rozdílné a stejné je to i s pachem. Někdo se zpotí hned, jiný překoná i to největší vedro či zátěž bez uronění jediné kapky. Roli zde hrají především dědičné dispozice a osobní hygiena. Nejvíce se potíme, když je nám teplo, při tělesných aktivitách a ve stresu. Pokud se nadměrně potíte, nemusíte být příjemné vám ani vašemu okolí. Co s tím?

 

Kde se nejvíce potíme?

Nejvíce potních žláz máme na nohou, rukách a v podpaží. Tyto části těla jsou nejvíce inkriminovanými místy. Takové propocené triko v podpaží, zápach zpocených nohou a podání zpocené ruky, nejsou příjemné nikomu. Právě proto se všichni snažíme s potem bojovat, ať už častým koupáním, používáním deodorantů a antiperspirantů nebo i různými zákroky.

 

Proč má pot nepříjemnou vůni?

Žlázy produkující pot, jsou umístěny ve spodních vrstvách kůže a pot se na povrch dostává prostřednictvím pórů. Potní žlázy dělíme na dva typy a to apokrinní a ekrinní. Sekret ekrinních žláz se skládá z vody a nikdy nezapáchá. Naopak sekret žláz apokrinních obsahuje i bílkoviny a tuky. Ty jsou živnou půdou pro bakterie, vyskytující se na pokožce a bílkoviny i tuky rozkládají a tím způsobují zápach. Pokud tedy vynecháváme pravidelnou hygienu, na potu je to nejvíc znát.

 

Jak se potíme?

Zdravý člověk denně vypotí až jeden litr směsice vody a odpadních látek. Nadměrné pocení se projevuje tak, že se člověk potí i v situacích, kde by se normálně potit neměl nebo když je potu přespříliš. Vylučování potu je řízeno autonomním nervovým systémem, který když je podrážděn, nutí tělo potit se víc. Příčinou může být nervozita, úzkost, bolest a další. Ženy se také potýkají s návaly potu v době hormonálních změn v přechodu a sklon k nadměrnému pocení mají i obézní lidé.

 

Antiperspirant nebo deodorant?

Nejspíše proti potu používáte klasické bojovníky, jako antiperspirant nebo deodorant, jaký je mezi nimi rozdíl? Antiperspirant zabraňuje tvorbě potu a deodorant pouze překrývá zápach. Pokud používáte antiperspirant, dochází k mechanickému uzavření potních žláz a přebytečná voda se z těla vyloučí jinou cestou. Deodoranty naopak omezují pach potu.

 

 

Borotalco, Invisible, 79 Kč

Chcete předejít žlutým skvrnám a bílým skvrnám? Borotalco invisible díky svému složení s obsahem Microtalca, pohlcujícím pot, reguluje pocení a denně zajišťuje váš dobrý pocit.

 

 

 

 

Rexona Biorythm sprej, 73 Kč

Antiperspirant ve spreji, který poskytuje dlouhotrvající ochranu před potem a zápachem, kdykoliv jste v pohybu. Krásně voní, má 48hodinovou ochranu a šetrně pečuje o pokožku.

 

 

 

Prevence je možná

Prevence vzniku pachu spočívá v denní hygieně těla a čistém oblečení. Je tedy důležité denně měnit své prádlo, koupat se a používat deodorant nebo antiperspirant. Důležitá je však i správná strava, která ovlivňuje výsledný pach. Jistě už jste cítili člověka, který svým pachem připomínal tlustý vepřový bůček. Do jídelníčku proto zařaďte čerstvou syrovou zeleninu, ovoce a lehce stravitelná jídla. Jakým potravinám se vyhnout?

 

Vynechte alkohol a kofein

Pokud se nechcete zbytečně potit, omezte alkohol, energetické drinky a kofeinové výrobky, které odvodňují tělo, zrychlují tepovou frekvenci a tělesnou teplotu.

 

Omezte ostré

Vyřaďte z jídelníčku i ostré potraviny, jako je pepř, chilli papričky a feferonka. Takové zpocení je pak sice jen krátkodobou záležitostí, ale mít mokré tričko, na kterém zůstane nepříjemný pach potu, není nic příjemného.

 

Pocení jako signál

Nadměrné pocení může být i signálem, že s naším tělem není něco v pořádku. Nadměrné pocení, které není důsledkem třeba zvýšené fyzické aktivity, se nazývá hyperhidróza nebo diaforéza. Nadměrné pocení se však může být příznakem závažného onemocnění a není dobré tento příznak přehlížet. Právě proto je dobré vyhledat lékařkou pomoc a snažit se problému přijít na kloub.

 

Jaké jsou možnosti léčby?

Možností léčby nadměrného potu je hned několik. Vždy však záleží na tom, jaká je příčina problému, který by měl pomocí vyšetření odhalit lékař. Poté se mohou doporučit léčebné možnosti, které jsou konzervativní anebo i chirurgické.

 

Botulotoxinová injekce

Invazivní, ale poměrně drahá metoda. Injekcí se látka aplikuje do vybraného místa pomocí vpichů. Efekt se dostaví do dvou dnů a vydrží několik měsíců.

 

Fytoterapie

Šalvěj je skvělá v tom, že stahuje potní žlázy. Vypijte tedy jeden litr šalvějového čaje denně a uvidíte, že se situace zlepší. Doporučujeme i příjemnou koupel s kombinací šalvěje lékařské a yzopu lékařského, které spolu mají komplexnější účinek proti pocení. Z bylinek si doma můžete připravit i domácí antiperspirant. V boji s nadměrným pocením dokáže pomoci i tradiční čínská medicína či akupunktura.

 

Chirurgická léčba

Volba této metody je až posledním řešením. A jedná se o vyříznutí podkožní tkáně podpaží s cílem odstranit potní žlázy. Metoda se provádí ostrou lžičkou po naříznutí kůže. Rozsáhlejším zákrokem je odstranění podkoží v inkriminovaných oblastech v celém rozsahu.

 

Odstranění pocení laserem

Laser vás dokáže zbavit nepříjemného pocení jednou pro vždy. Revoluční metoda vás dokáže zbavit až devadesáti procent potních žláz. Zákrok se provádí v lokální anestezii a je mikroinvazivní. Po znecitlivění se do pokožky zavede jemná milimetrová optická kanyla, která laserovým světlem zasáhne potní žlázy a zničí je. Nemusíte se však ničeho bát, protože je zákrok bezbolestný a vykonává se ambulantně.

 

 

Napsat komentář