Osvobození uměním odmítnout

O stresu bylo již napsáno mraky článků, knížek, publikací a na odbourání stresu existují tisíce kurzů a motivační literatury. Jaké má stres účinky na lidský organismus není třeba nijak vypisovat, snad jen že stresem naše pokožka trpí víc, než všemi povětrnostními vlivy a nečistotou ovzduší dohromady.

Jak se se stresem vypořádat je těžké nějak globálně doporučit, ale mě v několika posledních týdnech zaujaly 3 příběhy, které mi byly vyprávěny. A všechny končily stresem – naštvaností – nepříjemným pocitem obelhání či obelstění ze strany lépe připravených „soupeřů“, kteří nebyli včas odmítnuti.

Umění něco odmítnout je neskutečně mocná zbraň pro zachování vlastní rovnováhy a pro spravedlivější rozložení sil. Abych dal příklad – přijde za Vámi známý (nebo Vám zavolá), že by něco potřeboval. Něco, co už je trochu za hranou přátelství a spíše to padá do kategorie využívání. Vy s tím v tu chvíli souhlasíte, protože je to prostě kamarád/ka a Vy nechcete být za toho špatného. Jenže pak se Vám to rozleží v hlavě a často se cítíte využiti nebo i zneužiti. Rozhodně však cítíte, že si Vás váš přítel/přítelkyně neváží natolik, protože po Vás vůbec takovou věc chtěl/a. Samozřejmě to neplatí v případech, kdy dostanete adekvátní kompenzaci, ale co si budeme povídat – takových „vyrovnání“ je jako šafránu.

Vždy si uvědomte, že v situaci, kdy Vás někdo o něco požádá, už jste několik kol pozadu. Protože ten, co Vás žádá, si celou situaci několikrát promýšlel, vymýšlel si stavbu věty, jakou Vás osloví, promýšlel i Vaše možné odpovědi a jeho/její reakce na ně. Na tyto situace bych si dovolil nabídnout jedno řešení, kterým nikoho neurazíte a sami získáte prostor na vyrovnání pomyslného jazýčku vah. Prostě řekněte „Promiň, teď mám strašný skluz s jednou věcí, zavolám Ti odpoledne a probereme to.“ V ten moment máte čas si promyslet, jestli to vůbec chcete pro toho člověka udělat, popřípadě za jakých podmínek. Nikdy nedělejte ukvapené sliby nebo rozhodnutí ve slepé snaze vyjít někomu vstříc, protože v naprosté většině případů se pak budete cítit trochu zneužitě.

Nemusíte se učit říkat „NE“ jako rezolutní odpověď na všechno. To není řešení. Vždy si ale řekněte o čas na promyšlenou a tuto odpověď můžete buď dát upřímně „Potřebuji si to promyslet“ anebo prostě že teď nestíháte a ozvete se později. Jednoduchá formulka, která Vám ubere velké množství stresu a negativních emocí.

Druhá, a mnohem horší alternativa jsou pak profesionální nabízeči produktů a služeb. Zazvoní Vám telefon a na druhém konci se ozve nesmírně příjemný, mnohdy až svůdně znějící mladý hlas. Okamžitě máme tendenci takovému hlasu přiřknout atraktivní obličej i zevnějšek a jelikož atraktivní lidé bývají považováni za hodné, dobré a „ty správné“ (což je v naprosté většině případů velký omyl), okamžitě tomu hlasu začneme důvěřovat. Ten hlas používá hezká slova, správně artikuluje a provádí okouzlující dynamiku řeči. Všemi těmi správně zvolenými otázkami a slovíčky v nás evokuje pocit, že to, co nám nabízí se nám skutečně hodí a nechcete být na tak krásný hlas nepříjemní. Chceme mu vyjít vstříc, několikrát souhlasíme a až po ukončení telefonátu si uvědomíme, že jsme si objednali pravidelné měsíční zásilky čehosi, co je pětkrát dražší než vše, co známe a nemůžeme se z toho teď jen tak snadno vyvléknout.

V těchto situacích si uvědomte, že takový hlas je několik dnů školený, má před sebou cca patnáctistránkový scénář, kde má rozepsané všechny možné alternativy, jakými na nabídku můžete odpovědět a psychologickou hrou s těmi správnými slovy a otázkami Vás dovede do bodu, kdy prostě budete souhlasit se zásilkou ať chcete či nikoliv. To pouze v případě, že od počátku skočíte na jeho hru.

Moje velké doporučení – skočte tomu sympatickému hlasu do řeči a zkuste ho vytrhnout z naučeného spádu telefonátu jednoduchou otázkou „co nabízíte a kolik to stojí“. Hlas Vám to řekne a Vy odpovězte „Teď nemůžu, zavolejte mi za 2 hodiny“. A máte dvouhodinový prostor si rozmyslet, jestli vůbec takovou věc potřebujete a chcete. Poté, co si promyslíte svou situaci a své zájmy, už pro Vás bude mnohem snazší nežádoucí nabídku odmítnou nebo přinejmenším licitovat o ceně, na což jsou školené, atraktivní hlasy rovněž připraveni dalším scénářem, plným hezkých čísel a výhodných dárků.

Je to jen malá psychologická hra, ale zbavíte se tak řady situací, díky kterým pak můžete mít špatnou náladu a pocit zneužití. A to rozhodně není málo. Pokud se budete méně stresovat a budete mít ze sebe větší radost, pak se budete i víc usmívat, a to Vás udělá o poznání krásnější. A to je přesně takový stav, o jaký nám ve Full of Beauty jde především 😊

 

Napsat komentář